لوگوی سایت
جستجو

علت جوش زدن بعد از لیزر

از بین بردن موهای زائد به روش های مختلفی انجام می شود. اپیلاسیون، واکس کردن، کندن موها با نخ یا سایر موارد با کندن مو و تحریک پوست باعث به وجود آمدن جوش های پوستی می شود. لیزر موهای زائد یک روش حذف موهای زائذ است که تهاجم کمتری به پوست و لایه های آن دارد اما به هر حال هنوز هم بیماران جوش ، بعد از لیزر موهای زائد را تجربه می کنند. در این مقاله راجع به جوش بعد از لیزر موهای زائد و موارد زیر پرداخته می شود.

چرا جوش بعد از لیزر موهای زائد به وجود می آید؟

آکنه و جوش زمانی اتفاق می افتد که چربی و میکروب آکنه در منافذ بسته پوست حبس شوند. در طی لیزر موهای زائد گرمای ناشی از اشعه لیزر باعث بازتر شدن منافذ پوست می شود و این پوست به عفونت های پوست حساس تر می شود، حال اگر این باکتری پروپیونیوم آکنه وارد این منافذ شود و با سلول های مرده پوست و چربی گیر بیافتد احتمال وجود آکنه زیاد می شود و در سطح پوست شاهد جوش بعد از لیزر موهای زائد خواهیم بود. در برخی موارد این برامدگی ها به خاطر واکنش های التهاب پوست است. در مواردی دیگر عدم مراقبت های لازم باعث ایجاد جوش بعد از لیزر موهای زائد می شود.

چگونه از جوش زدن بعد از لیزر موهای زائد جلوگیری کنیم؟

بهترین راه جلوگیری از به وجود آمدن جوش بعد از لیزر موهای زائد روی سطح پوست جلوگیری از دلایل به وجود آمدن این جوش ها است که در ادامه به آن آشاره کرده و به صورت کامل بررسی می‌کنیم:

تمیز نگه داشتن سطح پوست

پس از اتمام جلسه لیزر موهای زائد ، پوست خود را تمیز نگه دارید  و مطمئن شوید چیزی روی پوست نمانده باشد (که با عفونی کردن پوست امکان به وجود آمدن جوش ها را زیاد کند). به علاوه برای کمتر کردن التهاب و قرمزی از کرم ها و پمادهایی استفاده کنید حاوی مواد التیام بخش، ترمیم کننده مثل آلوئه ورا و ضد التهاب باشند. یک ماده بسیار موثر که هم خاصیت آنتی بیوتیکی دارد هم ضد حساسیت و ضد التهاب است روغن درخت چای است که بسیار می تواند کمک کننده باشد.

عدم استفاده از کرم‌ها و پمادهای سنگین

یکی دیگر از مواردی که برای جلوگیری از جوش بعد از لیزر موهای زائد باید رعایت کرد این است که تا تا حد امکان از کرم ها و پمادهایی که مقدار زیادی چربی در خود دارند برای روی پوست استفاده نکنید و کرم های سبک تر را جایگزین آن کنید و اصطلاحا اجازه دهید پوست شما نفس بکشد. به خاطر داشته باشید بهترین راه درمان جوش های بعد از لیزر موهای زائد جلوگیری از به وجود آمدن آن هاست.

از محیط گرم و عرق کردن دوری کنید

برای پوست گرما بعد از لیزر موهای زائد بسیار نامناسب است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از نمونه های این موارد است که باید از آن دوری کرد. هرچیزی که دمای بدن را افزایش دهد و باعث افزایش تعریق شود و این تعریق زمینه را برای رشد باکتری ها مهیا می کند. حداقل تا دو سه روز توصیه می شود که از سونا و حمام آب گرم و حمام بخار دوری کنید و اگر مصمم بر ورزش کردن هستید حتما ورزش های سبک انجام دهید.

عدم استفاده از موارد آرایشی بهداشتی نامناسب

اگر تصمیم بر استفاده از تمیز کننده ها یا مواد آرایشی بهداشتی برای پوست خود داشتید سعی کنید از موادی استفاده کنید که پوستتان را تحریک نکند و حتما روی برچسب محصولات علامت غیر کومدون زا یا “noncomedogeni” باشد.

التهاب، تحریک پوست و خارش

خارش پوست (و خاراندن آن) یکی از عوامل تحریک پوست است که این تحریک علاوه بر قرمزی و التهاب می تواند منتهی به عفونت های کوچک شود که باعث به وجود آمدن جوش بعد از لیزر موهای زائد روی سطح پوست شود . در این موارد از کرم های خنک کننده، یخ (البته یخ را مستقیم روی پوست خود قرار ندهید)، کرم های حاوی عصاره آلوئه-ورا یا کرم هایی بدون نسخه حاوی کروتیکواستروید برای پوست خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت رزرو نهایی حتماً تماس بگیرید